W dniu 23.11.2024r. w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyła się XV jubileuszowa Konferencja Naukowa pt. „EKG wczoraj, dziś i jutro”, zorganizowana przez Katedrę i I Klinikę Kardiologii UM w Łodzi oraz Fundację dla UM w Łodzi. Konferencję, pod przewodnictwem Pani Prof. dr hab. n. med. Małgorzaty Kurpesy, honorowym patronatem objął Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, Marszałek Województwa Łódzkiego Joanna Skrzydlewska, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi. Patronami byli również: Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Izba Gospodarcza „Farmacja Polska”.
Jak co roku, na konferencję zarejestrowało się liczne grono uczestników – lekarzy, studentów, techników elektrokardiologii, pielęgniarek i ratowników medycznych. Wydarzenie oficjalnie otworzyli Przewodnicząca Konferencji Pani Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kurpesa oraz Kierownik Katedry i I Kliniki UM w Łodzi Pan Prof. dr hab. n. med. Jarosław D. Kasprzak. W czasie czterech sesji dydaktycznych można było posłuchać wykładów najlepszych polskich ekspertów w dziedzinie elektrokardiologii. Każdy uczestnik, bez względu na stopień zaawansowania wiedzy w tej dziedzinie, miał możliwość wyboru interesującego tematu wykładu.
Podczas pierwszej sesji przedstawiono ciekawe elektrokardiogramy, z którymi możemy się spotkać w poradni kardiologicznej, klinice kardiologii, pediatrii, chorób wewnętrznych, elektrokardiologii, a także na oddziale rehabilitacji kardiologicznej oraz intensywnej opieki kardiologicznej. W kolejnej sesji przedstawiono najnowsze zalecenia dotyczące terapii przeciwkrzepliwej, leczenia pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i przewlekłym zespołem wieńcowym, a także niewydolnością serca. Ponadto wprowadzono nas w tajniki telerehabilitacji kardiologicznej oraz praktycznych aspektów zastosowania kamizelki defibrylującej.
W trzeciej sesji omówiono najnowsze wytyczne dotyczące elektrokardiografii u sportowców, elektrokardiograficznej oceny ryzyka nagłego zgonu sercowego, a także diagnostyki przerostu mięśnia sercowego i migotania przedsionków.
Ostatnia sesja dotyczyła analizy zapisu EKG u pacjentów z wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca – od podstaw do bardziej skomplikowanych problemów, takich jak monitorowanie EKG metodą Holtera w tej grupie chorych i stymulacja układu bodźcoprzewodzącego.
Podczas przerw w obradach uczestnicy mieli okazję odwiedzenia stoisk sponsorów wspierających konferencję i poszerzenia wiedzy o nowe informacje w zakresie farmakoterapii chorób układu krążenia i oraz diagnostyki elektrokardiologicznej.
Kolejna, XVI Konferencja już za rok – serdecznie zapraszamy!