Tegoroczny Kongres European Society of Cardiology w Amsterdamie był dla naszej Katedry wydarzeniem szczególnym nie tylko z powodu licznych prezentacji prac oryginalnych i dużego zaangażowania w przewodniczenie sesjom, ale również ze względu na możliwość dotarcia do Holandii na pokładzie największego polskiego żaglowca „Daru Młodzieży”. Z dumą informujemy, że wyzwanie podjęły aż dwie Koleżanki z naszego Zespołu – p. doc. Karina Wierzbowska-Drabik i dr Agnieszka Budek-Sydor, co dokumentują załączone fotografie.
Dzięki inicjatywie Panów Profesorów Mariana Zembali i Witolda Rużyłły oraz kapitana Henryka Śniegockiego – Prorektora Akademii Morskiej w Gdyni ponad 90 lekarzy uczestniczyło w Rejsie dla Serca – Dziękujemy Holandio !, który miał na celu promocję polskiej medycyny na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz symboliczne podziękowanie społeczeństwu Holandii za program pomocy polskim dzieciom z wrodzonymi wadami serca, które w latach 1983-1990 operowano w Uniwersyteckim Szpitalu im. Królowej Wilhelminy w Utrechcie. Sukcesem programu POOLSE HARTPATIENTJES NAAR NEDERLAND było uratowanie ponad 400 dzieci ze złożonymi wrodzonymi wadami serca oraz przeszkolenie grona lekarzy, pielęgniarek i perfuzjonistów. W Polsce za realizację programu odpowiadały Panie Profesor Maria Hoffman, Wanda Kawalec, Krystyna Kubicka oraz Panowie Profesorowie Witold Rużyłło i Marian Zembala.
Honorowy patronat nad Rejsem dla Serca objęła Marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Kardio-Torakochirurgów oraz Kardiologia Polska, Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska i Magazyn Żagle.
http://d.polskatimes.pl/k/r/1/26/00/5220d6ccc80b3_p.jpg?1377937304