Światowy Dzień Serca

Światowy Dzień Serca to święto obchodzone corocznie, w ostatnią niedzielę września w ponad 120 krajach. Inicjatorem jest Światowa Federacja Serca, w współpracy z WHO, UNESCO i UNICEF. Głównym celem Światowego Dnia Serca jest promocja profilaktyki jako najlepszej i najprostszej drogi do zachowania zdrowia, poszerzanie wiedzy o chorobach układu sercowo – naczyniowego, a także wykonywanie badań diagnostycznych oraz informowanie o metodach leczenia.

W tym roku w Łodzi wydarzenie to obchodziliśmy 28-go września w Porcie Łódź. Głównymi organizatorami były Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z siedzibą w Katedrze Kardiologii UMED, Fundacja Uniwersytetu Medycznego oraz firma Servier.

Podczas Dnia Serca zajmujemy się promocją postaw prozdrowotnych w zakresie rekreacyjnej aktywności fizycznej i odpowiedniej diety. Chcemy propagować wiedzę o najważniejszych czynnikach stylu życia, decydujących o prawidłowym stanie naszego układu sercowo-naczyniowego. W ramach tego wszystkie chętne osoby mogły skorzystać bezpłatne z badań w Kardiologicznej Poradni Servier, gdzie wykonywano podstawowe badania (pomiar ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy, stężenia cholesterolu, wskaźnika BMI, EKG) oraz udzielano konsultacji kardiologicznych.

Ponadto dostępne były atrakcje nie związane ściśle z medycyną, a z propagowaniem zdrowego stylu życia, jak:  trenażer kolarski (trening pod okiem specjalistów z medicycling.eu), pokaz Tai Chi (przygotowany przez Stowarzyszenie Taoistycznego Tai Chi). Organizatorzy zadbali również o to, by w czasie kiedy rodzice korzystali z bezpłatnych badań i porad ich dzieci się nie nudziły. Dla najmłodszych przygotowano „Serdeczne Lekcje” prowadzone przez doświadczonego pedagoga w Namiocie Edukacyjnym Servier, podczas których dzieci mogły się dowiedzieć  jak funkcjonuje serce i jak należy o nie dbać.

Ponadto mogły odwiedzać „Szpital Pluszowego Misia” – projekt mający na celu oswojenie dzieci z wizytami u lekarza, prowadzony przez studentów medycyny UMED w Łodzi, a także wziąć udział w zabawach plastycznych prowadzonych przez Fundację Mamy Serce. W trakcie obchodów wręczono także nagrody najaktywniejszym rowerzystom, którzy propagując zdrowy styl życia oraz Światowy Dzień Serca zainstalowali w swoich smartfonach aplikację Endomondo rejestrującą ich przejazdy rowerowe.

sds