63 Kongres American College of Cardiology, 29-31.03. 2014, Waszyngton D.C.
W ostatnich dniach marca odbył się w Waszyngtonie doroczny, 63 Kongres ACC, będący obok kongresu AHA jednym z dwóch największych naukowych spotkań kardiologów na kontynencie amerykańskim. Tegoroczny Kongres zgromadził ponad 13 tysięcy lekarzy z całego świata na licznych sesjach prezentujących najnowsze wyniki badań klinicznych i rejestrów. Bogaty program naukowy, jak co roku, oparty był o system pieczołowitej i surowej selekcji najwartościowszych prac oryginalnych zgłaszanych w formie abstraktów. W tym roku to szczelne sito selekcji najoryginalniejszych nowych badań umożliwiło przyjęcie zaledwie 5 prac z Polski (oprócz współudziału Polaków w pracach wieloośrodkowych). Szczególnie miło zatem poinformować, że dwie spośród nich pochodziły z Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, mieszczącej się w WSS im. W. Biegańskiego w Łodzi – były to doniesienia:
„The correlation of visual and quantitative assessment for regional LV function in dobutamine stress echocardiography by speckle tracking and automated function imaging” autorstwa Kariny Wierzbowskiej-Drabik, Piotra Lipca, Michała Plewki, Jana Z. Perugi, Łukasza Chrzanowskiego, Małgorzaty Kurpesy i Jarosława D. Kasprzaka.
„Dispersion of regional longitudinal strain in nonischemic left ventricular segments: insights from speckle tracking dobutamine stress echocardiography” – autorstwa Kariny Wierzbowskiej-Drabik, Nikoliny Roszczyk, Marii Sobczak, Michała Plewki, Radosława Kręckiego i Jarosława D. Kasprzaka
Warto podkreślić, że prace plakatowe są za oceanem preferowaną i bardzo intensywną formą prezentacji – dokumentuje to załączone zdjęcie, wykonane po zakończonej debacie pomiędzy doc. Kariną Wierzbowską-Drabik i prof. Roxy Seniorem, światowej sławy ekspertem w dziedzinie echokardiografii obciążeniowej i kontrastowej. Intensywne badania dotyczące zagadnień kardiologii klinicznej, prowadzone w naszej katedrze, już od wielu lat regularnie zyskują uznanie w oczach wymagających amerykańskich ekspertów, umożliwiające ich prezentację na konferencji o jednym z najsurowszych procesów kwalifikacji prac na świecie.
Doświadczenia łódzkiej kardiologii zostały wyróżnione także włączeniem prezentacji kazuistycznej, dotyczącej leczenia nowotworu serca, w program jednego z sympozjów towarzyszących kongresowi – cieszącej się długą tradycją i przyciągającej znakomitą obsadę międzynarodową konferencji – Recent Advances in Echocardiography and Allied Techniques, już po raz trzydziesty organizowanej przez jednego z liderów światowej echokardiografii, profesora Navina N. Nandę.