Przełomowa metoda obrazowania – pionierski zabieg w Klinice Kardiologii

W wyniku współpracy podjętej przez ekspertów Katedry i Kliniki Kardiologii z innowacyjna krakowską firmą informatyczną MedApp wykonany został w dniu 15.05.2018 r. przełomowy zabieg.

Po raz pierwszy na świecie uzyskano i wykorzystano praktycznie transmisję trójwymiarowych danych echokardiograficznych na urządzenie Hololens – pozwalające na prowadzenie zabiegu w technice rozszerzonej rzeczywistości – z nałożeniem i bezdotykową kontrolą trójwymiarowego obrazowania serca, przekazywaną na żywo w pole widzenia operatorów. Użyta koncepcja rozszerzonej rzeczywistości umożliwia prowadzenie zabiegu nie zaburzając realnej wizualnej kontroli i prowadzeni zabiegu – co wykazano na przykładzie udanej procedury przezskórnej walwuloplastyki mitralnej z monitorowaniem echokardiografia przezprzełykową.
Unikalny zabieg przeprowadził Zespół pracowników Katedry – prof. dr hab. Jarosław D. Kasprzak oraz dr hab. Jan Z. Peruga z asystą dr. hab. R. Kręckiego i dr. n. med. K. Wdowiak-Okrojek.

Wydarzenie o charakterze zabiegu „First in Man” stanowi ważny krok w rozwoju najnowocześniejszych technologii obrazowych wykorzystywanych w przezskórnych zabiegach strukturalnych kardiologii interwencyjnej, od lat przeprowadzanych przez Zespół Katedry Kardiologii UMED w WSS im dr W. Biegańskiego w Łodzi.

Link do relacji medialnej:
https://lodz.tvp.pl/37212812/lodzcy-kardiolodzy-operowali-w-cyberokularach