XI Konferencja „EKG wczoraj, dziś i jutro”

W dniu 28 listopada 2020 odbyła się XI Konferencja „EKG wczoraj, dziś i jutro”. Kolejne edycje tej konferencji są organizowane   nieprzerwanie od 2010 roku i wpisały się na stałe w kalendarz polskich  spotkań kardiologicznych ciesząc się dużym uznaniem pośród osób interesujących się elektrokardiologią. Tegoroczna konferencja odbyła się w nietypowej formie on-line, wymuszonej pandemią koronawirusa. Studio konferencji zorganizowano z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego w Auli 1000 Centrum Kliniczno Dydaktycznego  naszej Uczelni.    

Część wykładowców przedstawiała swoje wystąpienia zdalnie, niektórzy przybyli jednak  do studia.  Mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć w Łodzi Prezesa-Elekta Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, profesora Przemysława Mitkowskiego oraz Przewodniczącego Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, doktora Bartosza Szafrana.   Pierwszą sesję zatytułowaną „Elektrokardiologia w czasie pandemii” prowadzili: prof. Małgorzata Kurpesa- przewodnicząca konferencji oraz prof. Jarosław D. Kasprzak – kierownik Katedry Kardiologii, który przedstawił inauguracyjny wykład na temat elektrokardiograficznej diagnostyki migotania przedsionków oraz zasad prewencji powikłań zakrzepowo-zatorowych tej arytmii. Zaprezentowano też przygotowane przez dr hab. med. Ewę Trzos zasady bezpiecznego wykonywania EKG i jego przedłużonych rejestracji, a prof. Mitkowski opowiedział jak podczas pandemii kontrolować urządzenia wszczepialne. Wysłuchaliśmy wykładu o telemedycynie i zapoznaliśmy się ze wstępnymi wynikami badań ozdrowieńców po Covid19 w ramach programu koordynowanego przez doktora Michała Chudzika.  

W sesji drugiej uczestnicy, korzystając z aplikacji do głosowania on-line mogli wziąć udział w analizie przypadków EKG przedstawianych przez lekarzy z  I Kliniki Kardiologii  (Magdalenę Pawlak, Urszulę Cieślik-Guerra, Patryka Siedleckiego i Havala Qawoqa), a następnie komentowanych przez ekspertów: prof. Mitkowskiego i doktora Szafrana. Trzecia sesja dotyczyła problemów z interpretacją EKG w różnych stanach klinicznych. Wykłady przedstawili eksperci zarówno z Łodzi (dr Andrzej Bissinger, dr Marek Niwald) jak i z innych polskich ośrodków (prof. Rafał Baranowski, prof. Krzysztof Szydło, dr Bartosz Szafran). W przerwach między sesjami można było zapoznać się z wirtualną wystawą sponsorów. XI Konferencja „EKG wczoraj dziś i jutro” przeszła do historii jednak, ponieważ była nagrywana, to zarejestrowani uczestnicy, których było ok 850,  mogą ją  wciąż oglądać  na kanale You Tube

Organizatorami konferencji była Katedra Kardiologii i Fundacja dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi FUMED. A ja już  teraz zapraszam na XII Konferencję w listopadzie 2021.

Przewodnicząca Konferencji
Prof. dr hab. med. Małgorzata Kurpesa