ARYTMICA 2020 – IV Forum Arytmii

Już po raz czwarty mieliśmy możliwość uczestniczyć w Forum Arytmii – ARYTMICA 2020 organizowanej przez I Katedra i Klinikę Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Tegoroczna edycja przebiegająca w czasie pandemii SRS-CoV-2 – była z wielu powodów wyjątkowa:

– przede wszystkim po raz pierwszy miała formułę „on Line”
– odbywała się później – w maju
– byłą dwudniowa
– obejmowała wiodący jeden temat kliniczny – elektroterapia w niewydolności serca.
– w każdej sesji aktywnie uczestniczył co najmniej jeden z elektrofizjologów naszego klinicznego zespołu.

Wśród znakomitych wykładowców gościliśmy min Prezesa Elekta PTK – pana  Profesora Przemysława Mitkowskiego, który omówił trudności i sposoby ich pokonywania przy zabiegach CRT. Po raz kolejny, z czego jesteśmy bardzo dumni, uczestniczył  Pan dr hab. Marek Kiliszek  z Warszawy. Swoim doświadczeniem dzielił się z nami w temacie ablacji arytmii komorowej. Z kolei Pan dr hab. Maciej Wójcik z Lublina zaprezentował swoje wspomnienia organizacyjno – naukowe  po stażu w Austin  w USA – czyli jak stworzyć wiodący ośrodek elektrofizjologiczny.

Nie mogło przy tematach elektrostymulacji w niewydolności serca zabraknąć polskiego eksperta w dziadzienie stymulacji Pęczka Hisa. – dr Pawła Moskala z Krakowa. Ośrodek Katowicki reprezentował pan dr Andrzej Hoffmann, który omówił inwazyjne leczenie przedsionkowych zaburzeń rytmu.  Jest już tradycją naszych konferencji prezentacja nowych technologii z dziedziny elektrofizjologii. W tym roku poznaliśmy możliwości nowego cewnika ablacyjnego prezentowanego przez dr Michała Farkowskiego z Warszawy. Trzeba dodać, że przypadek kliniczny pokazywany przez kolegę był przyjety do prezentacji na prestiżowym kongresie EUROPACE w Wiedniu.       

Do zobaczenia w marcu na ARYTMICE 2021 – przy piątej edycji możemy już mówić o małym jubileuszu, mamy nadzieję, że w tradycyjnej formule konferencji.