Jubileuszowa XX Konferencja Szkoleniowa

W dniach od 5-8 marca 2014 r. odbyła się Jubileuszowa XX Konferencja Szkoleniowa, XVI Międzynarodowa Konferencja Wspólna International Society for Holter Monitoring and Noninvasive Electrocardiology oraz Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

W programie konferencji przedstawiono wiele interesujących wykładów, a także przeprowadzono liczne warsztaty interaktywne. Jak co roku odbyły się również sesje czasopism kardiologicznych: Kardiologii Polskiej, Polskiego Przeglądu Kardiologicznego oraz po raz pierwszy Annals of Noninvasive Electrocardiology.

Tematyka wykładów była bardzo szeroka i wypełniała 4 dni szkolenia. Zaproszono znamienitych wykładowców – ekspertów w dziedzinie elektrokardiologii- z Polski i z zza granicy. Konferencję zaszczycili swoja obecnością dwaj Prezesi ISHNE: obecny – Ryszard Piotrowicz (Warszawa) i jeden z byłych – Wojciech Zaręba (Rochester). Z okazji Jubileuszu konferencji przedstawiono przegląd postępu diagnostycznego oraz leczniczego jaki nastąpił w elektrokardiologii na przełomie 20 lat.

Na tej konferencji nie mogło nas oczywiście zabraknąć.  Zespól naszej Kliniki był obecny i aktywny. Już pierwszego dnia podczas „Maratonu EKG” , którego hasłem przewodnim było „20” (bo 20 Konferencja), lek. med. Magdalena Pawlak przedstawiła prezentację „Nowe uniesienie ST 20 minut po koronaroplastyce w ostrym zespole wieńcowym”. Rozpętała się burzliwa dyskusja ale Magda broniła się dzielnie. Na sesji plakatowej swoje prace przedstawiły: Dr hab. n. med. Karina Wierzbowska-Drabik oraz lek. med. Urszula Cieślik-Guerra. Cieszy ogromnie, że rośnie nam młode pokolenie elektrokardiologów. Na sesji studenckiej Aneta Kosiorek, która była gościem tegorocznej konferencji w nagrodę z najlepszą studencką pracę przedstawioną w roku ubiegłym,  ponownie wyróżniła się prezentując doniesienie „Wpływ nocnych epizodów obturacyjnego bezdechu sennego na zmienność rytmu serca u pacjentów z chorobą wieńcową”. Praca została przygotowana pod kierunkiem opiekuna naukowego pani Anety – doc. Tomasza Rechcińskiego. 

Sesję Polskiego Przeglądu Kardiologicznego zorganizowaną w konwencji debaty prowadzili: prof. Jarosław D. Kasprzak i Prof. Małgorzata Kurpesa. Jednym z wykładowców zaś był doc. Michał Plewka. Prof. Malgorzata Kurpesa miała najwięcej aktywności jako wykładowca lub przewodniczący sesji – taki już los Przewodniczącego – Elekta SENiT.

Konferencja w Kościelisku to nie tylko sesje naukowe- to również atrakcyjne imprezy towarzyszące. Na uroczystej kolacji z przyjemnością podziwialiśmy występ zespołu jazzowego „The Holters” zaś na tradycyjnych zawodach narciarskich o  puchar Prezesa Sekcji reprezentowali nas: doc. Karina Wierzbowska – Drabik, prof. Jarosław Kasprzak i doc. Michał Plewka. Była też córka pana docenta – Helenka Plewka, która pomimo młodego wieku zaprezentowała fantastyczne umiejętności narciarskie i zdobyła puchar w swojej kategorii wiekowej.

A my już zaczynamy przygotowania do przyszłorocznej konferencji, w której chcielibyśmy zaprezentować się jeszcze lepiej i liczniej.