IX Sympozjum Kardiologiczne – Nadciśnienie Płucne 2021

W dniu 29 stycznia 2021 r. Katedra Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zorganizowała IX Sympozjum Kardiologiczne – Nadciśnienie Płucne 2021. Sesje, z uwagi na pandemię COVID-19 w tym roku po raz pierwszy zrealizowane w sieci internetowej, cieszyły się znacznym zainteresowaniem – ponad 250 zarejestrowanych uczestników. Kilkuletnia historia naszych spotkań oraz wysoka frekwencja pokazują, że Sympozjum jest wydarzeniem ważnym i cenionym nie tylko wśród kardiologów, ale także lekarzy innych specjalności. Wśród uczestników spotkania znaleźli się reumatolodzy, interniści, pulmonolodzy, pediatrzy, endokrynolodzy, nefrolodzy, chirurdzy, kardiochirurdzy, lekarze medycyny pracy i medycyny rodzinnej.

Tematyka tegorocznego wydarzenia dotyczyła między innymi COVID-19 i zatorowości płucnej. Wśród zaproszonych wykładowców znaleźli się Pan profesor Adam Torbicki z Kliniki Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, który do krążenia płucnego nawiązał historycznymi fascynacjami klinicznymi i naukowymi oraz prof. UMED Joanna Makowska, Kierownik Kliniki Reumatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, omawiająca perełki diagnostyki kolagenoz. Poza tym podczas sesji prof. Jarosław D. Kasprzak przedstawił wykład dotyczący specyfiki tętniczego nadciśnienia płucnego w chorobach układowych tkanki łącznej, prof. UMED Łukasz Chrzanowski omówił aktualną sytuację nadciśnienia płucnego w Polsce oraz regionie łódzkim. Doktor Aleksandra Mamzer scharakteryzowała infekcje SARS-CoV-2 w kontekście zatorowości płucnej, a doktor Agnieszka Mielczarek i Karolina Frynas-Jończyk przedstawiły interesujące opisy kliniczne pacjentów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną wymianę doświadczeń i zapraszamy na kolejną, X edycję Sympozjum Kardiologicznego – Nadciśnienie Płucne 2022.