Konferencje

XIX Łódzka Konferencja Kardiologiczna „Nowe wytyczne – nowe metody leczenia”.

Około 1.000 lekarzy kardiologów i internistów z województwa łódzkiego przyjechało w sobotę do Łodzi, by uczestniczyć w XIX Łódzkiej Konferencji Kardiologicznej „Nowe wytyczne – nowe metody leczenia”.

Konferencja organizowana przez Katedrę Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyła się w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu. Specjaliści dyskutowali m.in. o roli witaminy D oraz leczeniu arytmii i zespołu Eisenmengera.

Konferencji przewodniczył prof. Jarosław Damian Kasprzak, specjalista w echokardiografii, zdobywca nagród naukowych premiera RP oraz ministra zdrowia, profesor nadzwyczajny UM w Łodzi.

Zaś uczestniczyły w niej sławy w dziedzinie kardiologii i internie m.in. prof. Zbigniew Kalarus, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. Maria Krzemińska-Pakuła, znakomity kardiolog i poprzedni przewodniczący konferencji, prof. Piotr Hoffman, specjalista od wad wrodzonych serca, prof. Krzysztof Jerzy Filipiak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w chwili uzyskania tytułu profesora najmłodszy polski profesor kardiologii, prof. Jarosław Drożdż, kierownik Kliniki Kardiologii szpitala im. Sterlinga w Łodzi czy prof. Lech Poloński twórca rejestru tzw. Ostrych Zespołów Wieńcowych w Polsce, czyli jednego z największych na świecie rejestrów chorób kardiologicznych, sposobów ich leczenia i ich skuteczności.

źródło: Dziennik Łódzki

6 5 4 2 1 3

 

 


Ogólnopolska Konferencja Sekcji Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiej Konferencji Sekcji Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która w tym roku zostanie zorganizowana w dniach 17-18 maja 2013 roku w Łodzi przez zespół II Katedry Kardiologii UM.

Jest to już XV edycja największej polskiej konferencji edukacyjnej i naukowej poświęconej echokardiografii i innych technikom obrazowania, która co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Program tegorocznej konferencji uwzględnia zróżnicowany profil uczestników – spodziewamy się udziału 1000-1300 kardiologów, lekarzy chorób wewnętrznych, pediatrów i radiologów z całego kraju.

Szczególny nacisk położony zostanie na omówienie aspektów klinicznych technik obrazowych i ich wpływu na decyzje terapeutyczne we wszystkich najważniejszych schorzeniach układu sercowo-naczyniowego. Wśród zaproszonych wykładowców znajdzie się wielu polskich ekspertów w dziedzinie echokardiografii i kardiologii.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej konferencji www.echo2013.ptkardio.pl


Lipidologia 2012 Łódź -13.10.2012

 W dniu 13 października 2012 roku odbędzie się w Łodzi konferencja naukowa pt:

„Lipidologia 2012”

organizowana pod merytorycznym patronatem Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej wraz z Sekcją Kardiologii Sportowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Gospodarzem konferencji i członkiem rady naukowej jest pan profesor dr hab. Jarosław D. Kasprzak, kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i członek Zarządu Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej PTK. Przywita on zgromadzonych uczestników oraz wygłosi wykład „Nowe europejskie standardy postępowania w dyslipidemiach”.

Tematyka spotkania obejmuje szeroki zakres zagadnień i problemów z codziennej praktyki lekarskiej, do których można zaliczyć:

  • Nowe europejskie wytyczne postępowania w dyslipidemiach.
  • Najważniejsze polskie problemy terapii pacjentów z dyslipidemią – Deklaracja Sopocka 2011.
  • Pacjent z wysokimi stężeniami LDL-cholesterolu – jak postępuje na co dzień?
  • Pacjent z niskimi stężeniami HDL-cholesterolu – jak postępuje na co dzień?
  • Pacjent z hipertriglicerydynemią – jak postępuje na co dzień?
  • Leczenie zaburzeń lipidowych w przewlekłej chorobie nerek, przeroście prostaty oraz pęcherzu nadreaktywnym.
  • Zasady bezpieczeństwa terapii dyslipidemii oraz żywność funkcjonalna – state-of-the-art.
  • Pytania i odpowiedzi – dyskusja z wykładowcami.

Łódzka konferencja z cyklu „Lipidologia 2012” rozpocznie się 13 października 2012 roku a miejscem obrad będzie Centrum Konferencyjno- Bankietowe Rubin przy ulicy Lodowej 94 w Łodzi.
Zaproszenie oraz szczegółowy program…


Katedra Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi od lat organizuje konferencje medyczne o tematyce kardiologicznej, od lat cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem lekarzy różnych specjalności. Należy do nich najważniejsza konferencja makroregionalna, kontynuująca inicjatywę prof. Marii Krzemińskiej-Pakułowej i prof. Jarosława Drożdża – Łódzka Konferencja Kardiologiczna. Stanowi ona tradycyjne wiosenne spotkanie gromadzące około tysiąca lekarzy zainteresowanych problematyką chorób układu krążenia. Powodzeniem cieszą się też nowe cykle konferencji dotyczących EKG i obrazowania w kardiologii.

Poza dużymi konferencjami Klinika organizuje lub współorganizuje także liczne warsztaty edukacyjne oraz kursy specjalizacyjne dla lekarzy szkolących się w dziedzinie kardiologii. Aktualna lista szkoleń jest dostępna pod poniższym linkiem: Szkolenia Katedry Kardiologii


Planujemy w najbliższym czasie organizację następujących spotkań:

  1. III Forum Kardiologii Obrazowej 23.6.2012
    Konferencja stanowi  unikatową w skali kraju inicjatywę edukacyjną, obejmującą zagadnienia dotyczące obrazowania tętnic wieńcowych, oceny wad zastawkowych, a także dylematów klinicznych związanych z diagnostyką wad wrodzonych serca, zatorowości płucnej, nadciśnienia płucnego, tętniaków aorty i kardiomiopatii.  To wyjątkowe spotkanie prawie 200 lekarzy z różnych dziedzin (radiologii, nieinwazyjnych technik obrazowania w kardiologii, kardiologii inwazyjnej, kardiologii dziecięcej oraz kardiochirurgii) pozwala na wymianę poglądów oraz dyskusję dotyczącą najważniejszych zagadnień współczesnej diagnostyki obrazowej chorób serca. Planujemy poprzedzenie Forum unikatowym warsztatem poświęconym obrazowaniu trójwymiarowemu i innym zaawansowanym technikom  echokardiograficznym.

  2. III Konferencja Naukowa „EKG wczoraj, dziś i jutro”
    Gorąco zachęcamy do zaplanowania uczestnictwa w trzeciej edycji niezwykle popularnej konferencji szkoleniowej poświęconej zawiłościom analizy elektrokardiogramu – podstawowej umiejętności dla każdego lekarza. Konferencja powstaje w ścisłej współpracy z Sekcją Elektrokardiologii Nieinwazyjnej PTK.


 

 

ARCHIWUM

W minionym roku Katedra Kardiologii zorganizowała 3 duże konferencje edukacyjne:

    1. XVIII Łódzka Konferencja Kardiologiczna  17.03.2012

Tegoroczna konferencja odbędzie się pod hasłem „Wspólne problemy kardiologa, internisty i lekarza rodzinnego”. Zapraszamy serdecznie do udziału – przewidujemy bogaty program dotyczący kluczowych tematów związanych z kardiologią, aktualnymi standardami leczenia i diagnostyki chorób układu krążenia. Czołowi krajowi wykładowcy zaprezentują najaktualniejsze wytyczne w zakresie tak powszechnych problemów kardiologii, jak rewaskularyzacja miokardium, elektroterapia czy migotanie przedsionków. Podejmujemy, jak co roku, najaktualniejsze tematy polskiej i światowej kardiologii, które powinny zainteresować zarówno kardiologa, jak internistę zainteresowanego problematyką schorzeń układu krążenia i lekarza rodzinnego. Polecamy uwadze cenioną sesję Hotline, podsumowującą najważniejsze innowacje kardiologiczne z ostatnich miesięcy. Pragnę również podkreślić ścisłe powiązanie tegorocznej Konferencji z Polskim Przeglądem Kardiologicznym, niezależnym czasopismem naukowym, które gorąco polecamy przychylnej uwadze wszystkich uczestników Konferencji. Równolegle z programem naukowym zaproponujemy, podobnie jak w ubiegłym roku także ciekawą propozycję związaną ze sztuką. Mile widziani są lekarze kardiolodzy oraz interniści, jak również pielęgniarki i studenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Szczegółowe informacje na stronie www.lkk.com.pl.

Uwaga – w tym roku zapraszamy do nowej auli Centrum Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (ul. Pomorska 251, koło Instytutu Stomatologii UMED), najnowocześniejszej sali konferencyjnej w makroregionie z dogodnym parkingiem.

Mapa dojazdu

    1. XVII Łódzka Konferencja Kardiologiczna 19.03.2011

Tradycyjne  wiosenne spotkanie  zgromadziło ponad 900 uczestników zainteresowanych postępami w dziedzinie leczenia chorób układu krążenia, stanowi od lat największe wydarzenie edukacyjne w makroregionie  jedno z najważniejszych w kraju w tej tematyce.
W tym roku gościliśmy m.in. Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) – Profesora Waldemara Banasiaka z Wrocławia, Sekretarza PTK – Profesora Zbigniewa Kalarusa z Zabrza, Docent Olgę Trojnarską i Profesora Andrzeja Tykarskiego z Poznania oraz Profesora Piotra Podolca z Krakowa. Gospodarzy reprezentowali między innymi Profesor Jarosław D. Kasprzak – Kierownik II Katedry Kardiologii, Profesor Maria Krzemińska-Pakuła – honorowa Przewodnicząca Komitetu Naukowego Konferencji, Profesor Małgorzata Kurpesa – Przewodnicząca Oddziału Łódzkiego PTK i dr hab. Łukasz Chrzanowski – w zakresie komitetu organizacyjnego.
Łódzka Konferencja Kardiologiczna organizowana przez II Katedrę Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi należy do posiadających najdłuższą tradycję w Polsce spotkań poświęconych zagadnieniom układu sercowo-naczyniowego i od wielu lat cieszy się niemalejącą popularnością w środowisku medycznym. Również rok 2011 przyniósł duże zainteresowanie lekarzy regionu zaproponowanym programem edukacyjnym. Ogromna ilość nowych badań klinicznych, intensywny rozwój technologii medycznych i ciągłe dążenie do ograniczenia konsekwencji chorób układu sercowo-naczyniowego nakazują ciągłą aktualizację wiedzy, która ułatwiają kolejne edycje naszej Konferencji.

 

    1. II Forum Kardiologii Obrazowej 4-5.02.2011.

W dniach 4 i 5 lutego 2011 odbyło się w Łodzi II Forum Kardiologii Obrazowej, będące unikatową w skali kraju inicjatywą edukacyjną, łączącą w sobie konferencję oraz towarzyszące warsztaty praktyczne, dotyczące diagnostyki obrazowej chorób układu krążenia. Przewodniczącymi Komitetu Naukowego byli prof. dr hab. med. Jarosław Kasprzak oraz dr hab. med. Piotr Lipiec z II Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prezentowana w trakcie konferencji tematyka dedykowana była lekarzom chorób wewnętrznych, kardiologom, radiologom oraz osobom w trakcie szkolenia z wyżej wymienionych specjalizacji. Program naukowy konferencji obejmował przede wszystkim zagadnienia dotyczące obrazowania tętnic wieńcowych, oceny wad zastawkowych, a także dylematów klinicznych związanych z diagnostyką zatorowości płucnej, nadciśnienia płucnego, tętniaków aorty i kardiomiopatii.

 

  1. II Konferencja Naukowa „EKG wczoraj, dziś i jutro”
    Dnia 19 listopada 2011 r. odbyła się II Konferencja Naukowa „EKG wczoraj, dziś i jutro” zorganizowana przez Katedrę i Klinikę Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Patronat nad konferencją objęła Sekcja Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego a patronat medialny: wydawca Polskiego Przeglądu Kardiologicznego firma Cornetis oraz księgarnia internetowa Almamedia. Konferencja podobnie jak w roku ubiegłym cieszyła się ogromnym zainteresowaniem lekarzy nie tylko z Łodzi i województwa łódzkiego, ale również z całej Polski. Zarejestrowało się 340 uczestników, wśród Których nie zabrakło także studentów naszej Uczelni. Taka frekwencja potwierdza tylko ogromne zapotrzebowanie na wiedzę z zakresu elektrokardiografii szczególnie jeśli jest ona zaprezentowana przez najwybitniejszych w naszym kraju specjalistów z tej dziedziny. EKG wśród wszystkich badań dodatkowych jakimi posługuje się współczesna kardiologia jest metodą powszechnie dostępną, tanią, o dużej wartości diagnostycznej.