Dla II roku odbywają się w Zakładzie Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej – pracownie USG serca. Program zajęć przewiduje zapoznanie studentów z różnymi technikami badań ultrasonograficznych, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznego powiązania wiadomości z fizjologii układu krążenia z obrazowaniem USG. Studenci mają możliwość zapoznania się z najnowszymi technikami w tym z echokardiografią trójwymiarową, dopplerowską tkankową, badaniami perfuzyjnymi. Zaliczenie ćwiczeń na podstawie obecności i przygotowania teoretycznego z aktywnym udziałem na ćwiczeniach.
Kierunek
Lekarski
Semestr
03 (II rok)
Nazwa przedmiotu
Fizjologia stosowana
Liczba godzin zajęć dydaktycznych dla 1 studenta (zgodna z systemem Pensum na rok 2009/10)
6
W tym wykładów
1
Zajęcia w grupach klinicznych (co najmniej 6 osobowych)
0
Zajęcia w grupach studenckich/dziekańskich (co najmniej 12 osobowych)
5
Zajęcia w grupach łączonych (co najmniej 24 osobowych)
0
Forma zaliczenia przedmiotu
Zaliczenie z oceną
Wartość ECTS
(wypełnia dziekanat)
Treści programowe – ogólnie
Zajęcia stanowią 1 z tematów w zakresie fizjologii stosowanej poświęcony echokardiografii. Celem zajęć jest zaznajomienie studentów z podstawami teoretycznymi ultrasonografii oraz prezentacja rodzajów badań echokardiograficznych wraz z powiązaniem ich z fizjologią układu krążenia.
Treści wykładów
1. Tematem wykładu jest fizjologia układu krążenia. Podstawy przepływu bodźców elektrycznych w sercu. Dobowe rytmy układu krążenia. Regulacja autonomiczna i hormonalna układu krążenia, 1 h
Treści zajęć klinicznych
Treści zajęć w grupach łączonych
Praktyczne zastosowanie echokardiografii. Rodzaje badań: przezklatkowe, przezprzełykowe dopplerowskie klasyczne i kolorowe, doppler tkankowy, echokardiografia trójwymiarowa. Badanie obciążeniowe – stress echo. Badanie przepływowe – echokardiografia perfuzyjna, 5 h.
Podstawowe podręczniki (nie więcej niż 2)
1.Pod redakcją W.Z. Traczyka: „Fizjologia człowieka w zarysie”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL , Warszawa 2006
2. W.Z. Traczyk i A. Trzebiński: „Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej” . Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa, 2004